Uluslararası İyilik Ödülü alacak isimler açıklandı

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Uluslararası İyilik Ödülleri’ 13 Mart Pazar günü sahiplerini bulacak.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek özel gecede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı törenle ödüller sahiplerine verilecek.

‘Dünyayı İyilik Değiştirecek’ sloganıyla, iyiliğin toplumun her alanında yayılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen ‘Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni’ öncesi basına açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam medeniyetinde varoluş gayesinin iyilik olduğunu, Allah’ın insanları iyi olması ve yeryüzünde iyiliği egemen kılması için yarattığını ifade etti.

Kötülüklerin insanlığı kuşattığı bir dünyada iyiliğe vurgu yapmanın ve kötülüğü ortadan kaldıracak olan iyiliğin egemen olması için çalışmanın önemine dikkat çeken Başkan Görmez, “İslam medeniyetinde varoluşun gayesi iyiliktir. Varoluşumuzun gayesi, yaratılışımızın hikmeti iyi olmaktır. İyilik yeryüzünün gayesidir. Allah iyi olmamız ve iyiliği egemen kılmamız için bizi yeryüzüne gönderdi. 41 yıl önce kurulmuş ve dünyada bir iyilik hareketine dönüşmüş Türkiye Diyanet Vakfının ana gayesi iyiliği yeryüzünde egemen kılmak için çaba içinde olmaktır. Bu çalışmamızın yeryüzünde iyiliğin egemen olmasına vesile olmasını, iyiliğin kötülüğün önüne geçmesine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Kötülüğü kötülükle ortadan kaldırmanın ikinci bir kötülük olduğunu, kötülüğün ancak iyilikle ortadan kaldırılacağını belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Dünyayı İyilik Değiştirecek…”

‘Dünyayı iyilik değiştirecek’ insanlık olarak bunda ısrar etmemiz gerekir. Kötü ve kötülük zayıf, iyi ve iyilik güçlüdür. Kötülüğü, zaafları bünyesinde barındırdığı, anlam ifade etmediği ve yaratıcının nezdinde değeri olmadığı için yok etmemiz gerekir. İnsanlar kötülüğü ortadan kaldırma konusunda bir yanlışa düşüyor. Kötülüğü kötülükle ortadan kaldırmaya çalışmak ikinci bir kötülüktür. Kötülük kötülükle, şiddet şiddetle, yanlış yanlışla, çirkinlik çirkinlikle ortadan kalkmaz. Yeryüzünde kötülüğü silecek güç iyiliktir, doğruluktur. Yeryüzünden şerri ortadan kaldıracak olan hayırdır. Yeryüzünden fesadı ıslah ile ortadan kaldırabiliriz. Savaşı ortadan kaldıracak en büyük güç barıştır.

“Kötülüğü ortadan kaldırmanın yolu iyilik yapmaktır…”

Yüce kitabımız Kur’an, en azılı düşmanlıkları en sıcak dostluklara nasıl dönüştüreceğimizi bizlere gösteriyor. İyilikle kötülük bir olmaz. İyilikle kötülük eşit değildir. Kötülük en güzel iyilikle ortadan kaldırılır. Bunu da ancak sabreden insanlar, Rabbinden büyük bir nasip sahibi olanlar gerçekleştirebilirler. Kötülüğü ortadan kaldırmanın yolu iyilik yapmaktır.

“İyilik, ahlakın kendisidir…”

Bir iyilik hareketi olan Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte kötülüklerin insanlığı kuşattığı bir dünyada iyiliğe vurgu yapmak, kötülüğü ortadan kaldırmak için çaba içindedir. Her yıl iyiyi ve iyiliği öne çıkarmak için, iyiliğe öncülük yapan insanları ödüllendirmeyi bir gelenek haline getirdi. İyilik, imanın ve bütün ibadetlerimizin gayesidir. İyilik, ahlakın kendisidir.

İyilik, insanlara sevinç taşımaktır…”

İyilik yönünüzü Doğu’ya Batı’ya çevirmeniz değildir. İyilikte yardımlaşınız. İyilik, maruf olmaktır. Yeryüzünde yaratıcının fıtratına uygun her davranış iyiliktir. İyilik ihsandır. İyiliğe güzellik katmak ihsandır. İyiliğin bünyesinde güzellik vardır, maruf vardır, hayır vardır, ihsan vardır. Kötülüğü ortadan kaldırmanın yolu iyiliktir. İyilik, insanlara sevinç taşımaktır, güzellik taşımaktır. Merhamet ve sevgi taşımaktır. Susuz kalmış bir kediye, bir köpeğe su vermektir iyilik. İyilik, tebessüm etmektir. Gözyaşı silmektir. İyiliğin gücüne inanmalıyız.

“İyiliğin kaynağını kaybetmemeliyiz…”

İyiliğin karşı karşıya kaldığı birkaç tehlike vardır. İyiliğin manevi, metafizik,  aşkın boyutunu kaybetmesi, iyiliğin karşı karşıya kaldığı bir tehlikedir. İyilik aşkın kaynağını kaybettiği zaman, hayırseverlik sponsorluk olur, iyilik sadece bir sosyal sorumluluk olur. Elbette iyilik bir sosyal sorumluluktur ancak iyilik bizi Allah katında yücelten bir değerdir. İyiliğin kaynağını kaybetmemeliyiz. İnsan iyilikle beraber yaratılmıştır. Kötülük insana sonradan bulaşmıştır. Hep birlikte iyiliğin öne çıkması için çaba içinde olmamız gerekir. İyiliği kötülüğün önüne geçirelim. Allah, iyiliğin kötülüğe egemen olduğunu görmeyi nasip etsin.

İşte İyilik Ödülü Alacak İsimler

ABDURRAHMAN SWAR EZ-ZEHEB++

Abdurrahman Swar Ez-Zeheb
Afrika’nın tarihine geçen iyiliklerin yazıldığı bir dönemi başlatan lider… Afrika toplumlarının maddi-manevi ihyası yolunda 30 yıldır yılmadan yürüyen bir iyilik elçisi…
Ülkesi Sudan’ın 7. Cumhurbaşkanı olarak devletin zirvesinde yer alsa da asıl zirveye iyiliğiyle çıktı; götürdüğü hizmetler, yaptığı yardımlar ve değiştirdiği hayatlarla, Afrika’nın kalbinde sönmeyecek bir umut ışığı yaktı…
Cumhurbaşkanı olarak ömrünün sonuna kadar bu makamda kalabilecekken o en büyük mevkiyi insanlara yardımda görerek kendini iyiliğe adadı.
Afrika’nın en köklü sivil toplum kuruluşlarından ‘‘Munazzama ad-Dawa al-İslamiyye’’yi bugün 40’ı aşkın Afrika ve Asya ülkesinde faaliyeti olan uluslararası bir sosyal yardım kurumuna dönüştürdü.
Onun gayretli çalışmalarıyla mütevazi bir hayır kurumu, dünyanın sayılı insani yardım örgütlerinden biri ve Afrika halklarının en büyük umut kapısı oldu. O, Afrika’nın öz bağrından çıkan bir kahraman olarak kendi coğrafyasına kendi elleriyle hayat verdi…
81 yaşında olmasına rağmen bugün hala görevinin başında, iyilik dağıtmaya devam ediyor.

ismail ertem

İsmail Ertem
Yağmur gibi yağan mermilere inat, silah arkadaşını, hatta onun çocuklarını düşünen, ona siper olan gerçek bir kahramanın hikayesi.
İsmail Ertem, Güneydoğu’da görevli bir asker. Çatışma sırasında bölgede bulunan bir polisin vurulduğunu gördü ve hemen güvenli bir yere çekti silah arkadaşını. Yaralı polis, ambulansın giremediği ateş hattından çıkarıldı. İşte o kahraman asker İsmail Ertem, ateşin sürdüğü o anlarda ölümü göze almış ve yaralı arkadaşının üzerine siper oldu; Vatan uğrunda ölmekse nasibim, varsın gelsin ölüm diyerek.
Yaralı silah arkadaşının üzerine yatıp siper olduğunda anlar tüm dünya bir kez daha anladı ki, Seyit Onbaşılar, Nene Hatunlar hayattadır ve “iyilik” bu topraklarda kıyamete kadar var olacaktır.

JEMILAH MAHMOOD++

Jemılah Mahmood
Hayatını iyiliğe adamış bir cesur yürek; Jemilah Mahmood.
2003 yılından bu yana çatışma ya da afet bölgelerinde doktor olarak görev yapıyor, yaralı ve hastalara şefkat dolu ellerini uzatıyor.
Dünyanın neresinde gözü yaşlı bir mazlum, acıyla inleyen bir mağdur varsa şifa dağıtmaya, gözyaşını silmeye, yaralara merhem olmaya devam ediyor.
Irak işgalinde, Endonezya Açe depremi ve tsunami felaketinde, Suriye ve Ürdün’deki  mülteci kamplarında, çocuk-yaşlı binlerce insanın yarasını sarmış, yardımına koşmuş.
Irak’ta bulunduğu sırada ambulansına açılan ateşle yaralandığında, “bu önemsiz yarayla vakit kaybedemem” diyerek tedavi bekleyen yaralılara koşan, başkalarının hayatı için kendi acısını hiçe sayacak kadar fedakâr bir yürek Jemilah Mahmood… Ve sadece doktor olarak tıbbi yardımlarla yetinmeyen bir iyilik elçisi o…
Dünyanın birçok yerinde mağdurlar ve muhtaçlara yönelik sivil toplum faaliyetlerine, sosyal çalışmalar düzenlemeye, yardım kampanyaları organize etmeye, kısacası hayatlar değiştirmeye hiç durmaksızın devam ediyor…
Bombaların, kurşunların öldürmeye, yok etmeye yöneldiği acı dolu coğrafyalarda O; yaşatmaya, hayat vermeye çalışıyor…
Üstlendiği uluslararası görevlerle, bugün; Bağdat’tan, Endonezya’ya, Suriye’den Ürdün’e dünyanın önde gelen iyilik elçilerinden biri olarak umut olmaya, şifa olmaya, iyilik olmaya devam ediyor.

DR. MADS GILBERT++

Dr. Mads Gilbert

Dünya onun adını 2008’deki Gazze kuşatmasında duydu. Gazze’de başlayan acımasız İsrail bombardımanının ardından bir şeyler yapılması gerekiyordu ve Dr. Gilbert’ın inandığı tek şey vardı; Oraya gitmek ve bu çaresizliğe bir nebze olsun çare olmak. Belki de dönüşü olmayan bir yolculuktu bu…
Norveç’ten ayrılırken; bu yoldaki en büyük destekçileri olan kızlarıyla da vedalaştı,
çünkü onlar da biliyordu ki başka çocukların babalarına daha çok ihtiyacı vardı…
Mads Gilbert, Gazze sokaklarında, İsrail saldırıları sürerken, tehlikenin tam ortasında çalıştı, Filistinli savaş mağdurlarını tedavi etti. Ve sadece mesleği gereği hayat kurtarmakla kalmadı; duyarlı bir yürek, bir aktivist olarak Filistin’de yaşanan drama yaptığı cesur açıklamalarıyla dikkat çekti.
O sadece haksızlarla pençeleşen, acılar içindeki bir millete merhem olmakla kalmadı aynı zamanda onların sesi, çığlığı oldu.
Tüm dünyaya Filistin’de yapılan zulmün duyurulması için mücadele etti.

LEYLADAN SONRA HAREKETi++
“Leyla’dan Sonra” Hareketi
1,5 yaşındaki Leyla’nın tek isteği bir bisikletti… Kanser tedavisi gören küçük kızın bu isteğine kavuşamadan hayata veda etmesi, buna tanık olan genç doktorların gözlerinde bir yaşa dönüştü, sonra o yaşlar çoğaldı, bir iyilik seli halini alıp küçük dilekleri sahiplerine taşıdı.
Üniversite eğitimlerine devam eden genç doktor adayları Övgü Sinem Buğan, Yüsra Betül Medik ve Kübra İlicepınar, küçük Leyla’nın ardından, kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hayallerini gerçekleştiren iyilik elçileri oldular; “Leyla’dan Sonra” projesini başlattılar.
3 kişiyle başlayan bu iyilik hareketi, kısa sürede tüm Türkiye’ye yayıldı.  Leyla’dan Sonra gönüllülerinin sayısı farklı üniversitelerden yüzlerce tıp öğrencisine ulaştı.
Bu iyilik dalgasına katılan genç doktorların sayısı hızla artarken, Leyla’dan Sonra gönüllüleri, bugüne kadar bin 165 hasta çocuğun hayalini gerçekleştirdi.

OSMAN GEREM++Osman Gerem 
Ekmek teknesini yıllar önce çocuklarına devrederek asıl işini iyilik yapan zengin bir gönlün hikayesi. Şanlıurfa’da yaşayan Osman Gerem, sadece iyilik için yaşayan, gençlik yıllarından bu yana kendini hayra adamış bir fukara dostu…
25 yıldır insanlara yardım ediyor, yoksulları, düşkünleri kolluyor, muhtaçların, çaresizlerin yardımına koşuyor. Ömrünü hayra vakfetmiş bir iyilik gönüllüsü olarak gün oluyor yoksullara ev yapıyor, gün oluyor gıda, eşya, erzak yardımlarıyla sarabildiği kadar yara sarmaya çalışıyor.
Gözünün gördüğü, gücünün yettiği her derde deva bulmaya çalışıyor. Suriyeli misafirlerin bölgeye gelişinden sonra daha büyük yardımlara imza attı. Şanlıurfa’da  60 STK’yı bir araya getirip kurduğu platformun başında, Suriye’ye 135 TIR yardım gönderilmesine önderlik etmiş. Urfa’ya gelen Suriyeli sığınmacılar için 890, Sur için 2 ve Silopi’ye de bir TIR yardım toplamış.
Tüm vaktini iyiliğe harcayan Osman Gerem’in yardım organizasyonları bir başka hayra daha vesile olmuş. Bölgede yaşayan fakat birbirinden uzak kalmış, farklı yerel gruplar ve etnik kökenlerden yöre insanını da aynı çatı altında, iyilikte buluşturmuş onun yardım faaliyetleri.
Derneğinde mahkumlar ve ailelerine, uyuşturucu mağdurlarına da destek veriyor, tedavi ve rehabilitasyonları için yönlendiriyor, onları yeniden hayata kazandırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

DR. SUSAN CARLAND++

Susan Carland
Avustralyalı bir akademisyen, sevgi dolu bir anne ve gerçekleştirdiği sosyal projelerle ülkesinde tanınan bir aktivist Susan Carland…
19 yaşında İslam’ı seçen Carland, son dönemde dünyayı sarsan şiddet olaylarının ardından ülkesinde terör sempatizanı hakaretlere sıkça maruz kalmaya başlamıştı. İslamofobik saldırılar ve sosyal medya hesaplarına gelen nefret ve hakaret mesajları karşısında sessiz kalmamaya, gerçeği anlatmanın bir yolunu bulmaya karar verdi. İnancı adına, sevgiyi ve iyiliği en büyük erdem sayan bir dinin mensupları adına harekete geçmeli, bir şeyler yapmalıydı.
Aradığı şeyi yine inancında buldu Susan Carland… Kendisine yönelen nefret mesajlarına yanıtı yine iyilikte ararken bir ayet göstermişti yolunu; “Kötülüğü daha büyük bir iyilikle kovmak.”
Aldığı her nefret mesajı için çocuklar yararına bir dolar bağışlayacağını bildiren bir kampanya başlattı Susan Carland. Böylece bir kötülük, yardıma muhtaç çocuklara dokunan bir iyilik olacak, kötü bir mesaj, tüm dünyaya sahip olduğu değerler adına verilmiş büyük bir mesaja dönüşecekti.
Ve onun bu iyilik dolu küçük dokunuşu, çok daha büyük bir sosyal kampanyanın başlamasına yol açtı… Kısa zamanda büyüyen bu iyilik dalgası hızla yayıldı, genişledi ve yalnız mesajlar için değil başka bağış ve yardımlarda bulunmak isteyenlerin de katıldığı büyük bir iyilik hareketi halini aldı.
Ve Susan Carland, bir kötülüğü yüzbinlerin destek verdiği bir iyilik seline dönüştürmeyi başardı.

135 ülkeden bin 100 yaşanmış iyilik hikayesi arasından özel jüri ile seçilen 7 iyilik insanına, 13 Mart Pazar günü İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek özel gecede ödülleri verilecek.

Comments are closed.