Türkiye Diyanet Vakfı, 7 kişiye Uluslararası İyilik Ödülü verecek

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, “Uluslararası İyilik Ödülleri” kapsamında bu yıl 7 kişiye iyilik ödülü vereceklerini söyledi.

İsmail Palakoğlu, iyilik ödülü alan isimlerin 10 Mart’ta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek Bu sene ödüle layık görülen 7 iyilik hikayesinden dördünün yurt dışından, üçünün ise yurt içinden olduğunu bildirdi.

Palakoğlu, “Uluslararası İyilik Ödülleri” hakkında bilgi vererek, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak, yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışıyor ve gayret ediyoruz. İyiliği hatırlatmak, bir farkındalık oluşturmak adına geçen yıl başlatmış olduğumuz Uluslararası İyilik Ödüllerimizin ikincisini bu yıl organize ediyoruz” diye konuştu.

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğine ve iyiliğe çok daha fazla ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Palakoğlu, iyilik adına bir farkındalık oluşturmak, yaşanmış iyilik hikâyelerini ödüllendirmek amacıyla organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Uluslararası İyilik Ödüllerinin temasının, “Dünyayı iyilik değiştirecek” olarak belirlendiğini ifade eden Palakoğlu, “Bütün kainatın ve mahlukatın iyiliği için çalışmamız ve gayret etmemiz gerekiyor. İyilikte yarışmamız ve iyiliği hatırlatmamız gerekiyor” dedi.

– “İyilik Hikayelerini 4 ayrı komisyon değerlendiriyor”

Türkiye Diyanet Vakfına bu yıl dünyanın dört bir yanından bin 100’ün üzerinde iyilik hikayesinin ulaştığını açıklayan Palakoğlu, şunları söyledi:

“Bu bir yarışma değil aslında. Şubelerimiz, yurt dışındaki temsilciliklerimiz, oradaki partner kuruluşlar ve vakfımızın genel merkezinde oluşturduğumuz komisyonlar marifetiyle bir yıl boyunca tüm yaşanmış olan iyilikleri tespit ediyoruz. Bu çerçevede 4 ayrı komisyon tarafından iyilik hikâyeleri değerlendiriliyor. Sonrasında 7 tane iyilik hikâyesine ödülleri verilmiş olacak. İyilikleri değerlendirirken kimin yaptığına, büyüklüğüne, küçüklüğüne bakılmadan, örnek ve model olabilecek, toplumu iyilik adına harekete geçirecek yaşanmış iyilik hikâyesi kahramanlarını tespit etmeye gayret ettik. Tespit edilen 7 hikâyeden dördü yurt dışından, üçü yurt içinden.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in 10 Mart Perşembe günü ödül alacak 7 iyilik hikâyesini kamuoyuyla paylaşacağını bildiren Palakoğlu, 13 Mart Pazar günü İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacak Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde tespit edilen ve uygun görülen iyilik hikâyelerine ödül verileceğini dile getirdi.

Ödüle değer görülen her bir iyilik hikayesiyle ilgili fragmanlar hazırladıklarını açıklayan Palakoğlu, ödül töreninde bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

 – “Dünya İyilik Günü için süreç devam ediyor”

Türkiye Diyanet Vakfının kuruluş yıl dönümü 13 Mart’ın “Dünya İyilik Günü” olarak İslam İşbirliği Teşkilatının ajandasında yer alması için başvuruda bulunduklarını hatırlatan Palakoğlu, “O süreç devam ediyor. Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. İnşallah yakın bir zamanda sonuç alacağımızı ümit ediyoruz. 13 Mart tarihini ‘Dünya İyilik Günü’, hatta o haftayı da ‘Dünya İyilik Haftası’ olarak kutlanmasını arzu ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Comments are closed.