Türkiye Diyanet Vakfı “iyiliği” ödüllendirecek

Türkiye Diyanet Vakfı, 13 Mart 2016 tarihinde düzenleyeceği Uluslararası İyilik Ödülleri töreni öncesi, iyiliğe katkıda bulanan yaşam hikâyelerini almaya başladı.

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, “Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar” sloganıyla yola çıkan vakfın 41. yılında, iyiliğin toplumun her alanında yayılmasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Dünyayı iyilik değiştirecek anlayışı ile iyiye ve iyiliğe olan farkındalığı artırmak için ülkemizde ve dünyada iyilik hikayelerini ödüllendirdiklerini ifade eden Palakoğlu, TDV’nin kuruluş tarihi olan 13 Mart’ın içerisinde yer aldığı haftayı “İyilik Haftası” olarak belirlediklerini ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kaydetti.

“Bir iyiliği duyurmanın, anlatmanın, aktarmanın birçok insanı iyilik yapmaya teşvik edeceği düşüncesinden hareketle Uluslararası İyilik Ödülleri programı düzenliyoruz” diyen Palakoğlu, Uluslararası İyilik Ödülleri’nin ilkini geçen verdiklerini belirtti.

Geçen yıl yaşanmış 6 iyilik hikayesine ödül verildiğini hatırlatan Palakoğlu, bu yıl da iyiliği ödüllendireceklerini ve 1 Şubat 2016 tarihine kadar iyilik hikayeleri başvurularını alacaklarını kaydetti.

Her kesimi iyiliğe ortak olmaya beklediklerini ifade eden Palakoğlu, şöyle konuştu:

“Geçen yıl Türkiye Diyanet Vakfı Şubeleri üzerinden bize ulaşan, basından ve sosyal medyadan tespit edilen 500 iyilik hikâyesi titizlikle incelenmiş ve bu hikayeleri arasından seçilen; toplumsal meselelerin çözümünde inisiyatif kullanan ve iyiliğin çoğaltılmasına hizmet eden 6 yaşanmış iyilik hikayesi bu programda ödüllendirildi. Ödüller Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından takdim edildi. 13 Mart 2016 Pazar günü ikincisi düzenlenecek programla Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Balkanlara, Amerika’dan Uzakdoğu’ya birçok iyilik sahibini dünyaya tanıtmak ve iyilik için farkındalık oluşturmak istiyoruz. Hikâyelerimiz Diyanet İşleri Başkanlığımız ve vakfımızın merkez ve taşra teşkilatlarının yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı teşkilatları yardımıyla da toplanıp değerlendirilecek. Bize ulaşan hikayeler de vakfımızda oluşturulan komisyonla değerlendirilerek üst komisyona sunulacak” dedi.

Uluslararası İyilik Ödüllerini önemsediklerini vurgulayan Palakoğlu, “Dünyada ve yaşadığı toplumda çığır açan, bireyleri harekete geçiren, çevresine ilham veren, farklı dil ve kültürde yaşayan insanları güzellikte bir araya getiren, yaratanın hatırına tüm yaratılmışları koruyan ve kuşatan iyiliklerin konu olduğu yaşanmış hikâyeleri 1 Şubat 2016 tarihine kadar pdhk@diyanetvakfi.org.tr adresine ulaştırılmasını bekliyoruz.  Bize göndereceğiniz  ‘Yaşanmış İyilik Hikâyeleri’ ilgili kurullarımız tarafından hassasiyetle değerlendirilerek, uygun görülenlere 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak törende değerli katılımcıların huzurunda ödülleri takdim edilecektir” diye konuştu.

İsmail Palakoğlu, Uluslararası İyilik Ödülleri hakkında detaylı bilgiye ve örnek iyilik hikâyelerine www.uluslararasiiyilikodulleri.com adresinden ulaşılabileceğini kaydetti.

Comments are closed.